skip navigation

2019-20 Girls' Holiday Tourneys

2019-20 girls' High School Hockey Holiday Tournaments

mid-winter border battle (blaine, mn)

Game # Date Time Team 1 Team 2 Rink
1

Thur, 12/26

9:30am Hopkins (MN) 2 Anoka/SLP (MN) 4 Fogerty Ice House
2 Thur, 12/26 12:00pm Totino Grace (MN) 3 White Bear Lake (MN) 4 Fogerty Ice House
3 Thur, 12/26 2:30pm Lakeville (MN) South 7 Central WI 0 Fogerty Ice House
4 Thur, 12/26 5:00pm Bismarck (ND) 1 Blaine (MN) 3 Fogerty Ice House
5 Fri, 12/27 9:30am Hopkins/Park 2 Totino Grace 1 Fogerty Ice House
6 Fri, 12/27 12:00pm Central WI 2 (so) Bismarck 3 Fogerty Ice House
7 Fri, 12/27 2:30pm Anoka/SLP 3 White Bear Lake 0 Fogerty Ice House
8 Fri, 12/27 5:00pm Lakeville South 2 Blaine 1 (ot) Fogerty Ice House
7th Place Sat, 12/28 9:00am Totino Grace 1 Central WI 4 Fogerty Ice House
Consolation Sat, 12/28 11:30am Hopkins/Park 1 Bismarck 4 Fogerty Ice House
3rd Place Sat, 12/28 2:00pm White Bear Lake 0 Blaine 6 Fogerty Ice House
Championship Sat, 12/28 4:30pm Anoka/SLP 1 Lakeville South 2 Fogerty Ice House

 

eau claire/black river falls tourney

Game # Date Time Team 1 Team 2 Rink
1 Fri, 12/27 10:00am CFM 1 (ot) Bay Area 2 EC Hobbs
2 Fri, 12/27 12:00pm ECA 5 Warbirds 3 EC Hobbs
3 Fri, 12/27 4:00pm CFM 2 (so) Warbirds 3 EC Hobbs
4 Fri, 12/27 6:00pm ECA 4 Bay Area 1 EC Hobbs
5 Fri, 12/27 10:00am Hayward 2 Fox Cities 1 BRF
6 Fri, 12/27 12:00pm BRF 1 Rock Co. 2 BRF
7 Fri, 12/27 4:00pm Hayward 4 Rock Co. 2 BRF
8 Fri, 12/27 6:00pm BRF 2 Fox Cities 3 BRF
7th Place Sat, 12/28 9:00am CFM 4 BRF 0 BRF
Consolation Sat, 12/28 11:00am Bay Area 3 Warbirds 3 BRF
3rd Place Sat, 12/28 3:00pm Fox Cities 6 Rock Co. 1 BRF
Championship Sat, 12/28 5:00pm ECA 1 Hayward 0 BRF

 

Culver's Cup, Madison

Game # Date Time Team 1 Team 2 Rink
1 Fri, 12/27 12:15 PM Metro Lynx 4 Sioux Falls, SD 2 Madison Ice Arena
2 Fri, 12/27 12:30 PM Onalaska 1 (OT) Wis. Valley Union 2  Hartmeyer Ice Arena
3 Fri, 12/27 3:00 PM Brookfield 1 St. Croix Valley 7 Hartmeyer Ice Arena
4 Fri, 12/27 5:15 PM Superior 0 Cap City Cougars 4 Hartmeyer Ice Arena
5 Sat, 12/28 12:30 PM Sioux Falls, SD 9 Brookfield 7 Hartmeyer Ice Arena
6 Sat, 12/28 2:45 PM Metro Lynx 3 St. Croix Valley 1 Hartmeyer Ice Arena
7 Sat, 12/28 5:00 PM Onalaska 7 Superior 3 Hartmeyer Ice Arena
8 Sat, 12/28 7:15 PM Wisconsin Valley Union 1 Cap City Cougars 0 Hartmeyer Ice Arena
7th Place Sun, 12/29 8:00 AM Brookfield 2 Superior 8 Madison Ice Arena
3rd Place Sun, 12/29 10:15 AM St. Croix Valley 1 (ot) Cap City Cougars 2 Madison Ice Arena
Consolation Sun, 12/29 12:30 PM Sioux Falls SD 6 Onalaska 2 Madison Ice Arena
Championship Sun, 12/29 2:45 PM Metro Lynx 3 Wisconsin Valley Union 1 Madison Ice Arena

 

2019 hodagland holiday tournament (rhinelander ice arena)

Game# Date Time Team 1 Team 2 Rink
1 Fri, 12/27 2:00pm EdgeTwo Medford

RIA

2 Fri, 12/27 4:00pm Northland Pines 7 Icebergs 1 RIA
3 Fri, 12/27 6:00pm Beaver Dam Marquette (MI) RIA
4 Fri, 12/27 8:00pm Edge 2 Viroqua 1 RIA
5 Sat, 12/28 8:30am EdgeTwo Beaver Dam RIA
6 Sat, 12/28 10:30am Northland Pines 4 Viroqua 2 RIA
7 Sat, 12/28 2:00pm Edge Marquette (MI) RIA
8 Sat, 12/28 4:00pm Medford Icebergs RIA
9 Sun, 12/29 9:00am Viroqua 0 Marquette (MI) 5 RIA
10 Sun, 12/29 11:00am Beaver Dam Medford RIA
11 Sun, 12/29 1:00pm Edge Icebergs RIA

 

2019 Herb Brooks Holiday Classic - Bronze Division

Game # Date Time Team 1 Team 2 Rink
1 Mon, 12/30 6:00 PM Waconia 3 Marshall 1 Super Rink #3
2 Mon, 12/30 8:00 PM River Lakes 9 Irondale 1 Super Rink #1
3 Mon, 12/30 8:30 PM North Shore 4 Western Wisconsin Stars 5 Super Rink #2
4 Mon, 12/30 8:30 PM St. Francis 1 Eveleth-Gilbert 2 Super Rink #3
5 Tue, 12/31 10:30 AM Marshall 4 Irondale 3 Super Rink #3
6 Tue, 12/31 1:00 PM North Shore 0 St. Francis 3 Super Rink #3
7 Tue, 12/31 3:30 PM Waconia 3 River Lakes 7 Super Rink #3
8 Tue, 12/31 6:00 PM Western WI 3 Eveleth-Gilbert 0 Super Rink #3
Championship Wed, 1/1 1:00 PM River Lakes 3 Western WI 2 TRIA Rink
7th Place Wed, 1/1 2:30 PM Irondale North Shore Super Rink #5
3rd Place Wed, 1/1 3:00 PM Waconia 4 Eveleth-Gilbert 5 Super Rink #1
Consolation Wed, 1/1 6:00 PM Marshall St. Francis Super Rink #2

 

2019 Herb Brooks Holiday Classic - Open Division

Game # Date Time Team 1 Team 2 Rink
           
2 Mon, 12/30 5:00 PM Arrowhead 0 USM Wildcats 3 Super Rink #4
3 Mon, 12/30 7:30 PM Luverne 3 Moose Lake Area 1 Super Rink #4
4 Mon, 12/30 3:30 PM Albert Lea 0 Northern Lakes 6 Super Rink #3
           
6 Tue, 12/31 12:30 PM University School 1 Albert Lea 0 Super Rink #4
7 Tue, 12/31 3:00 PM Moose Lake 7 Arrowhead 1 Super Rink #4
8 Tue, 12/31 5:30 PM Northern Lakes 4 Luverne 1 Super Rink #4
           
  Wed, 1/1 2:30 PM Luverne 3 University School 2 Super Rink #6
  Wed, 1/1 5:00 PM Albert Lea Moose Lake Super Rink #5
  Wed, 1/1 10:30 AM Arrowhead 2 Northern Lakes 3 TRIA Rink