skip navigation

2017-18 Boys' Tourneys

2017 christmas tournaments (boys)




Schwan Cup-Bronze

Date Time Team 1 Team 2 Rink
Tue/ 12/26 5:00pm Hudson 6 St. Paul Academy 0 Super Rink #2
Wed, 12/27 7:30pm Hudson 3 Rogers 0 Super Rink #2
Thur, 12/28 1:00pm Hudson 7 Minnehaha Academy 2 Ridder Arena

schwan cup-open

Date Time Team 1 Team 2 Rink
Tue, 12/26 8:00pm University School 9 Princeton 0 Super Rink #3
Wed, 12/27 8:00pm University School 6 Marshall 0 Super Rink #3
Thur, 12/28 10:30am University School 2 Simley 3 Ridder Arena

showdown in title town

Game# Date Time Team 1 Team 2 Rink
1 Wed, 12/27 11:00am Notre Dame 2 N/H/M 5 Cornerstone Rink 3
2 Wed, 12/27 1:30pm Madison Edgewood 2 Wausau West 4 Cornerstone Rink 3
3 Wed, 12/27 4:30pm Superior 5 West Salem 1 Cornerstone Rink 3
4 Wed, 12/27 7:00pm Eau Claire Memorial 1 Waukesha 2 (SO) Cornerstone Rink 3
5 Thur, 12/28 11:00am Notre Dame 3 Madison Edgewood 2 (OT) Cornerstone Rink 3
6 Thur, 12/28 1:30pm West Salem 1 Eau Claire Memorial 5 Cornerstone Rink 3
7 Thur, 12/28 4:30pm N/H/M 2 Wausau West 4 Cornerstone Rink 3
8 Thur, 12/28 7:00pm Superior 2 Waukesha 1 (OT) Cornerstone Rink 3
7th Place Fri, 12/29 11:00am Madison Edgewood 4 West Salem 1 Cornerstone Rink 3
Consolation Fri, 12/29 1:30pm Notre Dame 6 Eau Claire Memorial 3 Cornerstone Rink 3
3rd Place Fri, 12/29 4:30pm N/H/M 1 Waukesha 2 Cornerstone Rink 3
Championship Fri, 12/29 7:00pm Wausau West 5 Superior 4 (SO) Cornerstone Rink 3

Joe Raymond Memorial Holiday Classic

Game# Date Time Team 1 Team 2 Rink
1 Wed, 12/27 4:00pm FDL Springs 7 Janesville 2 Nagawaukee
2 Wed, 12/27 6:00pm Fond du Lac 6 Brookfield 1 Nagawaukee
3 Wed, 12/27 8:00pm Northland Pines 4 KMMO 3 Nagawaukee
4 Thur, 12/28 4:00pm Janesville 1 Northland Pines 7 Nagawaukee
5 Thur, 12/28 6:00pm Brookfield 1 FDL Springs 4 Nagawaukee
6 Thur, 12/28 8:00pm KMMO 1 Fond du Lac 2 Nagawaukee
Cons. Game 1 Fri, 12/29 4:00pm Fond du Lac 8 Janesville 5 Nagawaukee
Cons. Game 2 Fri, 12/29 6:00pm KMMO 3 Brookfield 1 Nagawaukee
Championship Fri, 12/29 8:00pm Northland Pines 4 FDL Springs 2 Nagawaukee

Culvers Cup, Madison

Game# Date Time Team 1 Team 2 Rink
1 Wed, 12/27 2:45pm Lakeland 5 Oshkosh 1 Madison Ice (MIA)
2 Wed, 12/27 5:15pm Madison Memorial 3 Baldwin-Woodville 1 MIA
3 Wed, 12/27 7:30pm Monona Grove 4 Baraboo/Portage 7 Hartmeyer (HIA)
4 Wed, 12/27 7:45pm Madison West 4 Ashland 1 MIA
5 Thur, 12/28 12:30pm Monona Grove 6 Ashland 5 (OT) MIA
6 Thur, 12/28 3:00pm Baraboo/Portage 2 Madison West 3 MIA
7 Thur, 12/28 5:30pm Oshkosh 2 Baldwin-Woodville 7 MIA
8 Thur, 12/28 8:00pm Lakeland 0 Madison Memorial 6 MIA
7th Place Fri, 12/29 3:30pm Ashland 4 Oshkosh 2 HIA
Consolation Fri, 12/29 5:00pm Monona Grove 2 Baldwin-Woodville 5 MIA
3rd Place Fri, 12/29 6:00pm Baraboo/Portage 2 Lakeland 3 HIA
Championship Fri, 12/29 7:30pm Madison West 3 Madison Memorial 2 (SO) MIA

rochester kiwanis cambria hockey festival (blue division)

Date Time Team 1 Team 2 Rink
Wed, 12/27 3:00pm Albert Lea 6 Verona 4 Graham Rink 4
Thur, 12/28 7:15pm Lourdes 1 Verona 3 Graham Rink 4
Fri, 12/29 1:30pm Verona 3 Fargo South/Shanley 2 Graham Rink 4

rochester kiwanis cambria hockey festival (gold division)

Date Time Team 1 Team 2 Rink
Wed, 12/27 3:00pm New Richmond 2 Irondale 1 Graham Rink 1
Wed, 12/27 5:30pm Hayward 3 Rochester Century 2 (OT) Graham Rink 1
Thur, 12/28 5:00pm Rochester JM 0 New Richmond 6 Graham Rink 1
Thur, 12/28 7:15pm Hayward 2 Rochester Mayo 3 Graham Rink 1
Fri, 12/29 6:15pm New Richmond 3 Rochester Mayo 4 Graham Rink 1
Fri, 12/29 4:00pm Hayward 3 Rochester JM 2 (SO) Graham Rink 1

monk's cheeseburger classic

Game# Date Time Team 1 Team 2 Rink
1 Thur, 12/28 12:00pm Greendale 0 Fox Cities 5 Poppy Waterman
2 Thur, 12/28 2:00pm Stoughton 4 DeForest 7 Poppy Waterman
3 Thur, 12/28 5:00pm Wis Rapids 5 Tomah 0 Poppy Waterman
4 Thur, 12/28 7:30pm RWD 6 McFarland 5 (OT) Poppy Waterman
5 Fri, 12/29 12:00pm Greendale 3 Stoughton 2 Poppy Waterman
6 Fri, 12/29 2:30pm Fox Cities DeForest Poppy Waterman
7 Fri, 12/29 5:00pm Tomah 1 McFarland 6 Poppy Waterman
8 Fri, 12/29 7:30pm Wis Rapids 6 RWD 5 (SO) Poppy Waterman
9 Sat, 12/30 10:00am Stoughton 1 Tomah 5 Poppy Waterman
10 Sat, 12/30 12:30pm Greendale 2 McFarland 6 Poppy Waterman
11 Sat, 12/30 3:00pm DeForest 4 RWD 5 (OT) Poppy Waterman
12 Sat, 12/30 5:30pm Fox Cities 3 Wis Rapids 2 (OT) Poppy Waterman


waupun holiday classic

BLACK POOL: Beaver Dam, DePere, Evanston, IL

GOLD POOL: Waupun, Marquette, Waunakee

Game# Date Time Team 1 Team 2 Rink
1 Thur, 12/28 9:00am Beaver Dam 2 DePere 1 Waupun
2 Thur, 12/28 11:15am Waupun 1 Marquette 2 (OT) Waupun
3 Thur, 12/28 1:30pm DePere 5 Evanston, IL 2 Waupun
4 Thur, 12/28 3:45pm Marquette 5 Waunakee 1 Waupun
5 Thur, 12/28 6:00pm Evanston, IL 4 Beaver Dam 1 Waupun
6 Thur, 12/28 8:15pm Waunakee 3 Waupun 6 Waupun
5th Place Fri, 12/29 12:00pm Beaver Dam 1 Waunakee 5 Waupun
3rd Place Fri, 12/29 2:30pm Evanston, IL 2 Waupun 6 Waupun
Championship Fri, 12/29 5:00pm DePere 1 Marquette 0 Waupun