skip navigation

Four Wisconsin prep teams making trip to Nationals

03/23/2019, 5:30pm CDT
By Michael Trzinski, WiPH Staff & Submitted

Three girls teams, one boys squad to compete in Tier II

Next week, four Wisconsin teams will travel to two different locations to play in the 2019 USA Hockey National tournament. 

All four teams will compete at the Tier II level. 

The 19U and 16U Wisconsin Selects, along with the 16U Blackcats, will skate at the Northtown Center at Amherst, which is a northeast suburb of Buffalo, NY.

On the boys' side, WEHL Northeast White will rep the state, beginning play Thursday at two locations north of Dallas (Plano and Farmers Branch). Both rinks are known as the Children's Health Starcenter.

The girls teams all rank in the top five on the MYHockeyRankings.com website.

The 16U Selects are currently ranked second, while the 16U Blackcats are rated in the #4 spot. In the 19U bracket, the Selects are ranked fifth.

In addition to the four Wisconsin 'pre/post' teams, a full-time AAA team has also qualified.

The Kenosha Komets—with players from Wisconsin and Illinois—will compete at the 19U level in Tier II. They will play in San Jose, CA.

Wisconsin Selects 19 U Roster

Coaches: Sarah Krebs, Jess Nelson

No. Name Pos. Year Team
1 Gwen Parker G Sr. Metro Lynx
2 Kourtney Koster D Jr. Fox Cities
3 Sarah Marvin D/F Sr. Fox Cities
4 Lizzie Patton F Jr. Badger Lightning
5 Jaidyn Groshek F Jr. Onalaska
7 Maddy Meyer D Jr. Fox Cities
8 Maria Griffiths F Sr. Cap City
10 Asucena Boyer F Sr. Lakeland
11 Bailey Williams D Jr. Western WI
13 Baylee Babcock F Jr. Badger Lightning
14 Abby Comar D Sr. Bay Area
15 Zoe Sternberg F Jr. Brookfield
16 Jade Williams F Sr. Western WI
17 Ellie Brice F So. Western WI
18 Maike Zipp F Sr. Warbirds
19 Autumn Klemencic F Sr. Bay Area
20 Cadie Ash F Jr. Wis Valley Union
21 Kassidy Oliva F Jr. CW Storm
23 Lauren Ellis F So. CW Storm

Wisconsin Selects 16U Roster

Coaches: Megan Bailey, Tim Andersen

No. Name Pos. Year Team
2 Annika Olson D Jr. ECA Stars
3 Audrey Ladewig F So. CW Storm
4 Ellie Dolesy D Jr. Black River Falls
5 Kalie Gruhlke D So. ECA Stars
6 Mackenzie Rosin D Jr. Cap City Cougars
7 Grace Wittkopf D Fr. Northland Pines
8 Lauren Wincentsen D Jr. CW Storm
9 Paige Ruppert F So. ECA Stars
11 Shannon Gibbons F Fr. Icebergs
12 Shelby Tryba F So. Wis Valley Union
14 Brynn Weaver F Jr. Icebergs
15 Zephryn Jager F Jr. Cap City Cougars
16 Josie Bender F Fr. Bay Area Ice Bears
17 Amanda Bauer F So. Cap City Cougars
19 Kayla Piskula F So. CW Storm
20 Shannon Dwyer F Fr. Arrowhead
21 Jordan Bonk F So. University School
22 Alexis Hagen F Fr. Black River Falls
30 Abby Severson G Jr. Viroqua
31 Naomi Stow G So. ECA Stars

blackcats 16u roster

Coaches: Mike DeLong

No. Name Pos. Year Team
1 Alesha Smith G Fr. ECA Stars
3 Abbie DeLong F Jr. St. Croix Valley
6 Kami Krumenauer F So. ECA Stars
8 Jenna Bergmanis D Fr. St. Croix Valley
9 Mallory Thompson F Jr. Hudson
10 Maddie Buck D Jr. St. Croix Valley
12 Makenzie Weiss F Fr. St. Croix Valley
14 Jadyn Erickson D So. St. Croix Valley
15 Jaden Woiwode F So. St. Croix Valley
17 Lilly Accola D Jr. St. Croix Valley
18 Juneau Paulsen F So. St. Croix Valley
19 Paige Rodriguez F So. ECA Stars
22 Bella Rasmuson F Fr. St. Croix Valley
27 Hailey Schumacher F Jr. St. Croix Valley
28 Amber DeLong F Jr. St. Croix Valley
29 Natalie Rousspoulos D Fr. St. Croix Valley
35 Sydney Seeley G Jr. St. Croix Valley

wehl northeast white 16U roster

Coaches: Jameson Raymond

No. Name Pos. Year Team
1 Corbin Guy G So. Fond du Lac
2 Tyler Sunagel F So. Sheboygan
3 Max Erstad F Jr. Fond du Lac
4 Griffin Levey D Jr. Waupun
6 Tanner Schultz F Jr. Fond du Lac
8 Will Falconer D Fr. Sheboygan
9 Dylan Sprister F So. Oshkosh
10 Ben Cremers F Jr. Beaver Dam
11 Ethan Baker D Jr. Appleton United
12 Josh DeLange F So. Notre Dame
13 Caleb Gauthier F Jr. Sheboygan
14 Eli Canadeo F Jr. Notre Dame
15 Easton Nick F So. West Bend
17 Bennet Dale F Jr. Sheboygan
19 Callan Budinger F Fr. Notre Dame
21 Cole McCabe F Jr. Appleton United
30 Jacob Mork G Jr. N/H/M

Tag(s): Home  Around the State  Girls Varsity  Badger  Icebergs  Cap City Cougars  Viroqua  Big Rivers  Eau Claire Area  Eastern Shores  Arrowhead  Bay Area  USM Wildcats  Great Northern  Northland Pines  Independents  Black River Falls   Central Wisconsin  Wis Valley Union