skip navigation

WHCA 2016-2017 All State Team

03/16/2017, 8:45am CDT
By WHCA Release

Blackmun, Malcolmson and Connett are 3-time selections

24 Member First Team

Forwards

Senior Hunter Schwehr, Fox Cities (40-32 – 72)
Senior Matt Gruber, Appleton United (28-33 – 61)
Senior Nick Epperson, USM** (30-28 – 58)
Senior Tyler Husnick, Antigo** (11-36 – 47)
Senior Jordan Steinmetz, Chippewa Falls** (26-20 – 46)
Senior Ian Malcolmson, Waukesha*** (47-32 – 79 )
Senior Nick Techel, Wausau West** (15-19 – 34)
Junior Alec Elkin, Neenah** (17-25 – 42)
Junior Josh Bohlin, Wausau West (28-18 – 46)
Junior Jack Gorniak, West Salem** (30-34 – 64)
Junior Aaron Grounds, Hudson (24-14 – 38)
Sophomore Cole Caufield, Stevens Point** (50-29 – 79)

*Statistics are regular season
Forwards/Defensemen ( goals-assists – total points)

Defensemen

Senior Chase Blackmun, Hudson*** (13-31 – 41)
Senior Dawson Schwengler, Eau Claire Memorial** (15-18 – 33)
Senior Kellen Tharaldson, Wausau West** (8-18 – 26)
Senior Braden LaPorte, Superior (4-5 – 9)
Senior Elijah Tormala, Arrowhead** (13-29 – 42)
Senior Travis Treml, Neenah (6-15 – 21)
Senior Dylan Cox, Arrowhead (15-18 – 33)
Senior Jaden Motquin, Notre Dame (6-12 – 18)

Goalies

Senior Ben Bartletti, Antigo** (1.47 GAA / .931 Save % / 443 Saves)
Senior Sam Dunn, Sun Prairie** (2.83 GAA / .910 S% / 578 saves)
Senior Anthony Howard, Hudson** (0.93 GAA / .934 S% / 198 saves)
Junior Trevor Hudecek, Eau Claire Memorial (2.52 GAA / .923 S% / 585 saves)

Honorable Mention

Forwards

12 Brandon Connett, Baldwin-Woodville***
12 Tyler Perkins, Janesville**
12 Logan Geisness, University School**
12 Wyatt Wilderman, Waukesha**
12 Brady Bjork, Notre Dame
12 Austin Mikesch, Bay Port
12 Tyler Jensen, Beloit
12 Pete Verstegen, Oshkosh
12 Caleb Beversdorf, Arrowhead
12 Sam Hanson, Eau Claire Memorial
12 Christian Bardarson, Wausau West
12 Stuart Pearson, New Richmond
12 Cam Oberweiser, Onalaska
12 Connor Mikula, Sun Prairie

11 Jacob Dirks, Onalaska**
11 Justin Engelkes, Middleton**
11 Jaxon Carr, Arrowhead
11 Eric Sinson, Brookfield
11 Adam Schmidt, Antigo
11 Jackson Katz, Homestead
11 Colin Holz, Waupun
11 Grady Gornick, Hudson
11 Ben Zacho, Eau Claire North
11 Riley Jensen, Beloit
11 Carter Hottmann, Edgewood

10 Sam Stange, Eau Claire North
10 Brenden Olson, Eau Claire North
10 Cole Danielson, Hudson

Defensemen

12 Parker Tepp, Onalaska**
12 Jacob Evans, Wausau West**
12 Jack Kraus, Neenah**
12 Nolan Frederick, Janesville**
12 Kaine Mertens, St. Marys Springs
12 Zach Heidel, Middleton
12 Tanner Gornick, Hudson
12 Zac Stange, Eau Claire North
12 Chase Hoople, Chippewa Falls
12 Luke Drougas, Superior
12 Joe Cavil, Bay Port
12 Jeremy Warner, Waunakee

11 Jonathon Kwasny, Fox Cities
11 CJ Harkins, Sun Prairie
11 Jack Keryluk, Verona
11 JJ Berdal, DC Everest
11 Brandon Sutton, Rice Lake
11 Chris Lubow, New Richmond

9 Casey Roepke, USM

Goalies

12 Ryan Kenny, Madison Memorial
12 Phil Trzebiatowski, Stevens Point

11 Peter Genatempo, Arrowhead
11 Caden Welch, Superior
11 Michael Janke, DC Everest
11 Marshall Goodrich, Beaver Dam

** 2nd Year
*** 3rd Year
****4th Year

WHCA Annual Awards

WHCA Player of the Year

IAN MALCOLMSON, Waukesha

Finalists:

Tyler Husnick, Antigo
Matthew Gruber, Appleton United
Jordan Steinmetz, Chippewa Falls
Dawson Schwengler, Eau Claire Memorial
Hunter Schwehr, Fox Cities
Chase Blackmun, Hudson
Sam Dunn, Sun Prairie
Iam Malcolmson, Waukesha

Bob Johnson Memorial Coach of the Year

BROOKS LOCKWOOD, Hudson

SECTION—Coach of the Year

1-Brooks Lockwood, Hudson
2-Scott Parker, Chippewa Falls
3-Dave Cox, Northland Pines
4-Eric Borre, West Salem
5-Matt Borneman, Antigo
6-Chris Finkler, Sun Prairie
7-Kurt Buchs, Beloit
8-Carl Valimont, Arrowhead

WHCA Assistant Coaches of the Year

1-Dean Talafous, Hudson
2-Scott Sikkink, Chippewa Falls
3-Matt Skogstad, Wausau West
4-Bryan Schilling, Deforest
5-Brett Zelazoski, Antigo
6-Troy Geisegh, Sun Prairie
7-Joshua Weiss, Milton
8-Adam Jelenc, Sheboygan

Academic State Champions

ANTIGO GPA – 3.80

Head Coach, Matt Borneman

1- Amery, Coach Tim Henningsgard
2- EC Memorial, Coach Mike Schwengler
3- Stevens Point, Coach Brandon Busse
4- Aquinas Co-op, Coach Tim Franzini
5- Antigo, Coach Matt Borneman
6- Madison West, Coach Bret Farley
7- Beloit Co-op, Coach Kurt Buchs
8- St. Marys Springs, Coach Tim Ahern
8- Sheboygan, Coach Keith Bartholomaus

George Baumann Friends of Hockey Award

DR. CONRAD ANDRINGA, Madison

Tag(s): Home  WHCA  Around the State